Deklaracijų pildymas. Ko reikėtų nepamiršti?

Deklaracijų pildymas. Ko reikėtų nepamiršti?

Nors sąvoka “ Deklaracijų pildymas” natūraliai siejasi su metine pajamų deklaracija kiekvieną pavasarį, tačiau tai ne visada tiesa – kiekvienas juridinis asmuo privalo teikti įvairias deklaracijas ir ataskaitas dar metų eigoje ir tam reikalingas patyręs buhalteris ar buhalterinėmis paslaugomis užsiimanti įmonė.

Deklaracijų įvairovė

Deklaracijų pildymas turi remtis Verslo apskaitos ir Tarptautinės apskaitos standartais, kitais Lietuvos Respublikos Vyriausybės įstatymais ir nutarimais. Visa tai išmanyti yra ganėtinai sudėtinga, daugumai kila klausimas ar versle įmanoma apsieiti be popierinių dokumentų, todėl geriausia deklaracijų pildymą patikėti patikimam specialistui. Tačiau verta ir pačiam suvokti, kas turi būti pildoma.

Įmonės buhalteris pildo šias deklaracijas ir ataskaitas:

  • Mėnesinės ir metinės mokesčių deklaracijos (Pvz., nekilnojamojo turto mokestis, mėnesinė pajamų mokesčio deklaracija GPM313, metinė pajamų deklaracijair pan.)
  • Mėnesinės ataskaitos SODRAI (kiekvieną mėnesį teikiama informacija apie darbuotojų atlyginimus, valstybinio socialinio draudimo (VSD) įmokas).
  • Mėnesinės, ketvirtinės ir metinės statistinės ataskaitos (būna pildomos atsižvelgiant į įmonės pobūdį).
  • Kitos ataskaitos ir pažymos VMI, SODRAI ir kitoms institucijoms.

Kaip teikiamos deklaracijos?

Metinę pajamų deklaraciją gyventojai gali pildyti tiek elektroniniu būdu, tiek VMI padalinyje (išskyrus ekstremaliosios padėties metu, kai į padalinius žmonės nėra įleidžiami ir konsultacijos vyksta telefonu), kai deklaraciją užpildyti padeda specialistas.

Juridiniai asmenys privalo teikti deklaracijas elektroniniu būdu (per elektroninio deklaravimo sistemą EDS), tiksliau tai daro jų buhalteriai. Statistinės ataskaitos pildomos per portalą e.statistika, kuriame galima rasti ir daugiau informacijos apie tai, kokia statistika yra renkama šiuo metu.

Kas privalo pildyti metinę pajamų deklaraciją?

Didžioji dalis metinių deklaracijų būna paruoštos jau VMI ir gyventojams tereikia patvirtinti bei pateikti. Pagrindiniai kriterijai, kada turi būti pildoma metinė pajamų deklaracija:

  • buvo vykdoma individuali veikla (net jeigu ir nebuvo gauta pajamų)
  • buvo pritaikytas per mažas arba per didelis NPD (neapmokestinamųjų pajamų dydis) ir reikia primokėti arba susigrąžinti permokėtą GPM (gyventojų pajamų mokestis)
  • jei norima pasinaudoti GPM lengvatomis, kai buvo mokamos draudimo, būsto kredito ar studijų įmokos ir pan.
  • buvo nuomojamas nekilnojamasis ar kitas turtas
  • buvo parduotas trejus metus neišlaikytas automobilis
  • buvo parduotas dešimt metų neišlaikytas nekilnojamasis turtas
  • buvo gautos palūkanos ar kitos gyventojų pajamų mokesčiu (GPM) apmokestinamos pajamos
  • buvo gautos brangesnės nei 2,5 tūkst. eurų vertės dovanos ne iš šeimos narių ir kt.

Kas svarbiausia pildant metinę pajamų deklaraciją?

Nesvarbu, kuri deklaracija bebūtų pildoma – svarbiausia gerai įsiskaityti ir atidžiai pildyti prašomus duomenis. Dažniausiai klaidos įvyksta dėl neatidumo ir išsiblaškymo.

Juolab, kad šiuo metu EDS naudoja naujausią sistemą paremtą “vedliu”, kuris veda per visą deklaracijos pildymo procesą ir padeda nepraleisti nieko svarbaus. Taip pat galimos ir konsultacijos su VMI dirbančiais konsultantais, kurie dirba tam, kad suteiktų pagalbą.

Straipsnis paruoštas pagal contourenterprise.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *